Tworzymy w naszej gminie Lokalne Centrum Wolontariatu!

Stowarzyszenie Kastor – Inicjatywa dla Rozwoju nawiązało współpracę z warszawskim Centrum Wolontariatu. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce w Tłuszczu powstanie… lokalne centrum wolontariatu.

W ramach współpracy Centrum Wolontariatu przeszkoli przedstawiciela naszej organizacji. Otrzymamy również pomoc w uruchomieniu centrum i wsparcie merytoryczne w jego funkcjonowaniu.

19 grudnia 2011 r. w Bibliotece Publicznej w Tłuszczu odbyło się spotkanie przedstawicieli Centrum Wolontariatu z Warszawy: Justyny Sternak i Dariusza Pietrowski z naszymi lokalnymi organizacjami i instytucjami zainteresowanymi korzystaniem z usług wolontariuszy.

Bardzo się cieszymy, że podczas spotkania już pojawiły się konkretne pomysły na pracę dla wolontariuszy. Kolejnym naszym krokiem będzie spotkanie się z przedstawicielami instytucji i organizacji zainteresowanych przyjmowaniem wolontariuszy. Następnie otworzymy punkt pośrednictwa pracy dla wolontariuszy.

W ten sposób zarówno osoby poszukujące wolontariuszy, jak i chcące nimi zostać – będą wiedziały gdzie się zgłosić. Liczymy, że nasza nowa aktywność spełni oczekiwania lokalnej społeczności. Więcej szczegółów wkrótce.

Maciej Puławski
współpraca: Anna Maziarz

Dlaczego ludzie angażują się w Wolontariat? (podział ze względu na grupy wiekowe):

  • młodzież: edukacja, zdobycie doświadczenia, ciekawość świata, poszukiwanie własnej tożsamości, sposób na poszukiwanie pracy, poligon doświadczalny przed wkroczeniem w dorosłe życie,
  • osoby w wieku średnim: samorealizacja, odreagowanie stresów zawodowych, przeciwwaga do stresów życia codziennego, „humanizacja życia”,
  • osoby na emeryturze: potrzeba bycia aktywnym, chęć podzielenia się doświadczeniem i wiedzą, potrzeba kontaktu z ludźmi, możliwość rozwoju nigdy nie realizowanych pasji (w Polsce to niewielka grupa która stale rośnie w siłę).