EPM – wycieczka do redakcji

Wszędzie pustka, a w dziale sportowym poruszenie

Młodzi dziennikarze, którzy już od kilku miesięcy sprawdzają swoje umiejętności na łamach miesięcznika „Stacja Tłuszcz”, zwiedzili redakcję „Rzeczpospolitej” – ogólnopolskiego dziennika. Była to bardzo inspirująca wycieczka.
_
Tuż po wejściu przez obrotowe drzwi do wysokiego wieżowca w centrum stolicy znaleźliśmy się w wielkim pomieszczeniu, w którym panował stylistyczny minimalizm – jeden kwiatek i dwie kanapy stanowiły jedyne wyposażenie kilkudziesięciometrowej powierzchni. Tuż po chwili z recepcji wyszedł sekretarz redakcji Kazimierz Groblewski, który tego dnia był naszym przewodnikiem.

_

Maszerując przez korytarze redakcji, obserwowaliśmy pracę nielicznych dziennikarzy i łamaczy, którzy przygotowywali najnowsze wydanie „Rzepy”. Wszędzie było pusto – widzieliśmy mnóstwo biurek z wyłączonymi komputerami, puste krzesła… Sekretarz wyjaśnił nam, że niedziela jest nietypowym dniem dla gazety. Większość materiałów do poniedziałkowego wydania przygotowana jest wcześniej, wielu dziennikarzy ma w niedzielę wolne. W dziale sportowym sytuacja była zupełnie inna, wszyscy siedzieli przy komputerach, na ekranie telewizora wyświetlany był mecz. To właśnie w weekend odbywają się wydarzenia sportowe, które śledzą i opisują ci dziennikarze.
Mieliśmy okazję podejrzeć, jak pracownicy korzystają ze swoich komputerów, których w redakcji nie brakowało. Każdy dziennikarz „Rzeczpospolitej” pracuje na specjalnym programie, który pozwala mu edytować tekst już na gotowej stronie gazety. To z jednej stronie ułatwienie, bo piszący na bieżąco może zobaczyć jak wygląda jego tekst, zaś z drugiej ograniczenie, bo tekst musi mieć określoną liczbę znaków – ani jedno słowo mniej, ani więcej.

_

Podczas spaceru po budynku spotykaliśmy ciekawych ludzi. Pierwszy z nich to Stefan Szczepłek, pracownik działu sportowego, który zajmuje się dziennikarstwem od wielu lat i, jak się dowiedzieliśmy, najprawdopodobniej posiada największą kolekcję koszulek piłkarzy w Polsce. W dziale zagranicznym poznaliśmy Jerzego Haszczyńskiego, który jest laureatem wielu nagród za swoje reportaże.

_

Wycieczka do redakcji ogólnopolskiego dziennika była bardzo inspirująca, mogliśmy zobaczyć jak pracuje się w gazecie codziennej, gdzie praca odbywa się w cyklu dobowym. Wymaga to od dziennikarza samodyscypliny, ale daje niemniejszą satysfakcję niż praca w miesięczniku.

_

Monika Godlewska
Zdjęcia z wycieczki:

Edukacja przez Media

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego