Święto nie tylko dla rolników

28 Sep

Takich dożynek dawno nie było – zachwalali licznie przybyli do Stryjek mieszkańcy gminy.

Słoneczna pogoda w niedzielę 28 sierpnia była nagrodą dla organizatorów, którzy wiele dni ciężko pracowali, by tego dnia jak najlepiej przyjąć gości w Zespole Szkół im. ks. Jana Twardowskiego w Stryjkach. Uroczystość rozpoczęła się polową mszą świętą w intencji rolników i ich rodzin, którą celebrował ksiądz proboszcz Krzysztof Gołaś. Następnie honorowi starostowie dożynkowi Halina Krysik i Dariusz Maciołek przekazali burmistrzowi Tłuszcza tradycyjny bochen chleba.

Już od rana teren szkoły tętnił życiem. Dzieci krzyczące „Mamo, patrz, kurka!”, ciągnęły rodziców na wystawę ptactwa hodowlanego. Dla nich przygotowano również plac zabaw ze zjeżdżalniami i trampoliną. Dla smakoszy były stoisko ze swojskim jadłem i kiermasz domowych serów „z zagrody”. O ciepły posiłek z grilla i napoje na „pogodę ducha” zadbali rodzice uczniów, nauczyciele i obsługa szkoły. Dyrektor Piotr Jurkowski spontanicznie wyrażał zadowolenie z udanej imprezy.

– Pogoda dopisała, tłumnie przybyli mieszkańcy, którzy dziękowali za doskonale przygotowaną zabawę. Dla naszej szkoły to również sukces finansowy. Cały dochód z małej gastronomii i loterii fantowej w kwocie kilku tysięcy złotych zasili konto Rady Rodziców. Wykorzystamy go w całości na potrzeby naszych uczniów – mówił dyrektor.

Dożynki stały się również okazją do uroczystego otwarcia boiska wielofunkcyjnego przy ZS w Stryjkach. Sukcesem zakończyła się przygotowana przez pracowników Urzędu Gminy akcja „roślinka za makulaturę”. Zebrali aż 2,5 tony papieru!

Niespodzianką przeglądu artystycznego okazał się występ dyrektora Centrum Kultury w Tłuszczu. Henryk Wysocki zaśpiewał przy własnym akompaniamencie na bębnie repertuar z rejonów Małopolski. Pani Lucyna, jedna z słuchaczek, dzieliła się opinią z koleżanką: – Jaki głos, jaki temperament, swój chłop!

Jeszcze więcej pozytywnej energii i zabawy dostarczył kabaret Moherowe Berety, który rozśmieszył publiczność do łez. Zaszczycili nas również swoimi występami miejski chór „Lux Mea”, zespół śpiewaczy „Kalinki” z Koła Gospodyń Wiejskich w Miąsem, zespół Klubu Seniora „Uśmiech jesieni” oraz uczniowie z Zespołu Szkół w Stryjkach.

Podczas dożynek odbył się także Turniej Sołectw o Puchar Burmistrza Tłuszcza, który przyniósł wiele uciechy zarówno zawodnikom, jak i publiczności. Składał się z trzech konkurencji: „Twoja – Moja” (piłowanie drewna), „Rzut beretem sołtysa” i „Wbijanie gwoździa w pień” (tu rywalizowały panie). Puchar za zwycięstwo powędrował do sołectwa Wagan.

W tradycyjnym konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyło sołectwo Miąse. Powody do dumy mieli również mieszkańcy Dzięciołów i Kozłów. Sołtysi obu wiosek odebrali nagrodę w konkursie na Sołtysa Roku. Uhonorowano też trud rolników, pszczelarzy i hobbystów w pielęgnowaniu przydomowych ogródków. Każdy mógł zaprezentować swoje osiągnięcia, a mieszkańcy gminy mieli okazję podziwiać owoce ich pracy.

Niektórzy wykorzystali dożynki do walki o głosy przed wyborami parlamentarnymi. Na szczęście, zgodnie z dewizą honorowego gościa Ludwika Dorna – „Przemowa powinna być krótka, a kiełbasa długa” – prezentacje nie znudziły publiczności.

Kulminacyjnym punktem imprezy był koncert zespołu „Impuls”. Gorące rytmy zachęciły do tańca. Dyskotekowa zabawa pod gwiazdami trwała do 23.00, kiedy to, niestety, trzeba było zakończyć świętowanie.

 • Aleksandra Ratajczyk, Jolanta Więch

 

Podziękowania

Komitet organizacyjny dożynek w Stryjkach na czele z dyrektorem Zespołu Szkół im. ks. Jana Twardowskiego Piotrem Jurkowskim serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Dożynek Gminnych – Stryjki 2011.

Podziękowania należą się:

- mieszkańcom wsi i sołtysom za wspaniałe fanty na loterię,

- rodzicom uczniów Zespołu Szkół w Stryjkach za pomoc w przygotowaniu imprezy, pracę w czasie jej trwania i sprzątanie po dożynkach,

- wszystkim nauczycielom, pracownikom obsługi, którzy nie szczędząc swojego czasu wolnego (wakacje), pracowali przy organizacji dożynek,

- młodzieży szkolnej, która poświeciła  część wakacji na próby przed występem.

Za pomoc w organizacji dożynek dziękujemy władzom naszej gminny, Centrum Kultury, Zakładowi Gospodarki Komunalnej, OSP w Dzięciołach i miejscowej Policji.

Do organizacji dożynek w Stryjkach walnie przyczynili się także sponsorzy, którzy na prośbę dyrektora Piotra Jurkowskiego i Rady Rodziców wspomogli imprezę.  Są to:

 • Sklep spożywczo-przemysłowy (Białki) – pp. Elżbieta i Mirosław Białek
 • Firma handlowo-usługowa AKMA (Pólko) – p. Marek Dzioban
 • Przedsiębiorstwo instalacyjno-handlowe AMI (Tłuszcz) – p. Krzysztof Malinowski
 • Sklep JURPOL (Tłuszcz) – p. Władysław Jurek
 • Kwiaciarnia (Tłuszcz) – p. Elżbieta Brzozowska
 • Hurtownia MILO (Tłuszcz)
 • Sklep DELIKATESY (Tłuszcz) – p. Dariusz Laskowski
 • Gazeta lokalna STACJA TŁUSZCZ (Tłuszcz) – pp. Aleksandra i Maciej Puławscy
 • Sklep spożywczo-przemysłowy (Stryjki) – p. Elżbieta Gajcy
 • Firma UNIGAZ (Tłuszcz) – pp. Janusz Marczak i Marek Przybysz
 • Firma AUTO-BAN (Tłuszcz) – p. Kazimierz Banaszek
 • Sklep sportowo-rowerowy AGA-SPORT (Tłuszcz) – pp. Agnieszka i Paweł Fydryszek
 • Sklep spożywczy (Ołdaki) – p. Małgorzata Wierzba
 • Zakłady mięsne JADÓW (Wójty)
 • Piekarnia ADAMPOL (Adampol-Urle)
 • Nadleśnictwo Ostrówek – leśniczy Dariusz Sikorski
 • Ogrodnictwo – p. Ignacy Ołdak
 • Stowarzyszenie POTOK SERC (Tłuszcz) – p. Bogdan Szyszkowski

   

   

   

   

   

  Comments are closed.