Przez integrację do pracy

18 Aug

29 czerwca wyjaśniło się znaczenie tajemniczej nazwy „Tłuszczański KIS”. W Klubokawiarni „Potok Serc” w Tłuszczu odbyła się konferencja promująca projekt Klubu Integracji Społecznej, który będzie szansą dla dziewięćdziesięciu bezrobotnych na poprawę ich sytuacji.

Projekt „Tłuszczański KIS” realizowany jest przez miejscowy Ośrodek Pomocy Społecznej. Mogą wziąć w nim udział osoby bezrobotne lub niepełnosprawne. KIS obejmie wsparciem głównie mieszkańców gminy Tłuszcz, jednak potrzebujący z gmin Klembów, Jadów i Strachówka również mogą się do niego zgłosić. Projekt przeznaczony jest głównie dla osób po 45. roku życia. – Chcemy także, aby 59% uczestników stanowili mężczyźni – wyjaśnia Błażej Michalczyk, asystent koordynatora projektu. – Statystyki Urzędu Pracy pokazują bowiem, że panowie są mniej aktywni niż panie. Dlatego zdecydowaną część oferty skierowaliśmy właśnie do nich.

Celem projektu jest pomoc w wyjściu z bezrobocia. Mają temu służyć m.in. konsultacje z doradcą zawodowym, porady prawne czy kursy: komputerowe, językowe, na prawo jazdy kat. B czy kierowania wózkami widłowymi. Jednak Klub Integracji Społecznej to coś więcej niż nauka. Równie ważna jest integracja uczestników. Bezrobotni biorący udział w zajęciach grupowych będą wzajemnie się wspierać i pomagać sobie w zdobyciu nowej pracy. Uczestnicy projektu będą także mogli wziąć udział w zajęciach sportowych (siatkówki, koszykówki, piłki nożnej czy gimnastyki). W 2012 roku wyjadą na dwudniową wycieczkę integracyjną.

To, z jakiego wsparcia skorzystają poszczególni uczestnicy, zależeć będzie od wyników ankiety przeprowadzonej przez pracownika socjalnego. Na jej podstawie ustali on indywidualny plan pomocy, który będzie zawarty w kontrakcie socjalnym podpisanym przez obydwie strony. Każdy uczestnik skorzysta z co najmniej trzech form wsparcia, przy czym może uczestniczyć tylko w jednym szkoleniu zawodowym.

Mimo że projekt jest skierowany raczej do mężczyzn niż do kobiet, na konferencji pojawiło się zdecydowanie więcej pań. Niektóre z nich, jak np. pani Elżbieta, wiedziały już, z jakiego wsparcia chcą skorzystać. – Zapiszę się raczej na kurs komputerowy. Dla kobiet są tylko kursy językowe albo komputerowe, a boję się, że w tym wieku już nie nauczę się języka… – mówiła pani Elżbieta. Czy jednak rzeczywiście ma rację?

– Nie wykluczamy w żaden sposób kobiet – zaprzecza Błażej Michalczyk. – Panie śmiało mogą wziąć udział w kursie pielęgnacji terenów zielonych albo na prawo jazdy. Po prostu chcemy raczej objąć wsparciem mężczyzn po 45. roku życia.

Więcej informacji o projekcie można uzyskać na stronach internetowych www.opstluszcz.plwww.tluszczanski-kis.pl. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

  • Iwona Przybysz

 

 

 

Comments are closed.