Warsztaty organizowania społecznościowego za nami!
8 i 9 lutego, dzięki zaproszeniu nas (czyli Maćka, Oli, Moniki i Marcina) przez SLLGO, mogliśmy uczestniczyć w świetnych warsztatach wprowadzających w metodę organizowania społecznościowego. Warsztaty MUSIAŁY być ciekawe, ponieważ prowadził je sam Dave Beckwith z Fundacji Needmor w Toledo (USA).
Szkolenie wzbogaciło nas w dość unikatową, jak na warunki polskie wiedzę oraz (miejmy nadzieję… :) umiejętności. Nie wiem jak pozostali, ale ja ze swoją wersją Dave’owej GreenBook (dla zainteresowanych: wersja oryginalna dostępna jest tu) nie zamierzam się nigdy rozstać!
A co to jest “organizowanie społecznościowe”?
Organizowanie społecznościowe to jedna z metod rozwiązywania problemów grup lokalnych i sąsiedzkich. Zakłada ona, że problem, który ludzie uważają za istotnie wpływający na jakość ich życia jest rozwiązywany przez nich samych. Metoda CO (ang. Community Organizing) powinna prowadzić do wzmocnienia przekonania o możliwości wpływania na własny los i warunki życia. Jest to metoda egzekwowania demokratycznego prawa do uczestniczenia w procesie decyzyjnym. Szczególnie ważna jest w przypadku grup słabiej słyszanych przez władze.
Warsztat CO w Warszawie, Szklarskiej Porębie i Szczecinie poprowadził Dave Beckwith – Dyrektor Needmor Fund z Toledo w Stanach Zjednoczonych, w stanie Ohio. Misją tej organizacji jest wspieranie ludzi w ich uczestniczeniu w demokratycznym społeczeństwie. Dave Beckwith pracował jako organizator społecznościowy od 1971 roku. Przyczynił się do powstania wielu inicjatyw, które zajmują się organizowaniem społecznościowym. Wsparciem warsztatów był Kajo – reprezentant organizacji CENTRUM KOMUNITÉGO ORGANIZOVANIA ze Słowacji (Banská Bystrica), który przedstawił wiele przykładów ze swoich działań (i udowodnił, że amerykańskie metody CO są możliwe do wdrożenia także w warunkach Europy Środkowej).
Szkolenie w którym braliśmy udział, było skierowane do osób, które chciały zobaczyć przykłady, jak ciekawie rozwiązywane są różne problemy społeczności lokalnych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Doświadczenie z działań CO było także zaczerpnięte z działań ECON – Europejskiej Sieci Organizatorów Społecznościowych, do której należy wiele europejskich organizacji.
- źródło powyższej informacji – SLLGO
- blog Dave’a Beckwitha z relacją z “naszych” warsztatów można zobaczyć tutaj (wpis z 9 lutego 2010)
- zdjęcie publikujemy dzięki uprzejmości autorki – Karoliny Walkiewicz
~ OLA