Ocalmy od zapomnienia – kwestujemy już 1 listopada

4.444,38 zł – tyle udało się zebrać rok temu członkom i wolontariuszom Stowarzyszenia „Kastor – Inicjatywa dla Rozwoju” na odnowienie niszczejących, zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Postoliskach. To sporo, ale żeby odnowić nagrobek, koniecznie jest potrojenie tej kwoty. Dlatego akcja będzie kontynuowana również w tym roku.

Inicjatorka akcji Aleksandra Puławska zapowiada, że kwestujących wolontariuszy będzie można spotkać na cmentarzu 1 listopada już od godziny 8 rano. – Bardzo się cieszę, bo wszystko wskazuje na to, że w 2014 r. pierwsze pomniki zostaną odnowione – mówi Puławska. – Nasze starania w ubiegłym roku dostrzegł wicestarosta Powiatu Wołomińskiego. Znalazł informację o kweście na jednym z grobów i zadzwonił z gratulacjami. Wicestarosta docenił, że akcja wyszła oddolnie od mieszkańców. Spotkaliśmy się i postanowiliśmy połączyć siły.

Dzięki wspólnym działaniom stowarzyszenia, starostwa, ks. proboszcza Waldemara Sierpińskiego i wsparciu ze strony lokalnej społeczności, uda się uchronić nagrobki przed zniszczeniem. Renowacja jednego pomnika to koszt kilkunastu tysięcy złotych. Z tego względu przedstawiciele stowarzyszenia zapowiadają kontynuowanie akcji. – Ważne, że dzięki Starostwu zostaną wykonane prace przy pierwszych pomnikach. Jest jednak dużo do zrobienia i zależy mi na tym, aby akcja zakorzeniła się na stałe w naszej gminie – mówi Aleksandra Puławska i dodaje: – Zapraszamy do kwestowania wszystkie osoby, które chcą coś zrobić dla ochrony naszego dziedzictwa. Bardzo się cieszę, że w tym roku będą z nami kwestować harcerze z Hufca ZHP w Tłuszczu. Swoją pomoc już drugi rok z rzędu zaoferował także radny Włodzimierz Malinowski. (red).

* * *

Chcesz pomóc w kweście 1 listopada? Zgłoś się do Stowarzyszenia „Kastor – Inicjatywa dla Rozwoju” – tel. 29 646 23 51 lub e-mail: biuro@kastor.org.pl i podaj godziny, kiedy możesz przyjechać na cmentarz i kwestować. Potrzebne będzie również zdjęcie do legitymacji.

– Kwesta „Ocalmy od zapomnienia” odbędzie się 1 listopada na cmentarzu w Postoliskach, w godz. 8.00 – 18.00. Pieniądze można wpłacać także na specjalny rachunek stowarzyszenia: 58 2130 0004 2001 0448 9514 0014, tytułem: Darowizna Postoliska. Dziękujemy za wsparcie!

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Zainteresowane osoby proszę o kontakt:
Koordynatorka kwesty „Ocalmy od zapomnienia”
Aleksandra Puławska
biuro@kastor.org.pl
tel./sms: 608-179-795

Polecamy także wspominany artykuł Marcina Ołdaka „Tajemnice cmentarza w Postoliskach”, dostępny tutaj: http://stacja-tluszcz.pl/?p=4656